Neden Akıl Oyunları?

01 Kas
0 yorum

Çocuklar için oyun aslında bir iletişim aracıdır. Duygu ve düşüncelerini ifade etmenin yaratıcılıklarını göstermenin bir yoludur oyun. Oyun oynarken ebeveynlerinden ve çevrelerinden, görerek veya duyarak öğrendiklerini sınayıp, deneme fırsatı bulurlar.

Bir çocuğu, birkaç farklı kazanıma sahip oyunu oynarken bir süre gözlemlemeniz, size çocuğun iç dünyasının kapılarını aralar. O çocuğun ilgisi, yetenekleri, problemleri, eksik yönleri gibi bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda gözlem yapmanız yeterli değil elbette. Sizde o oyunun içinde olmalısınız çünkü orası çocuğun kendine yarattığı başka bir dünya ve siz bulunduğunuz yerden o dünyayı yeterince net göremezsiniz. O dünyada gördüğünüz işaretler sizlere çocuğun gelişiminde yol gösterici olacaktır.

Biz de akıl oyunları eğitimlerimizde bu işaretlerle yola çıkarak çocuklarla onların iç dünyasında buluşup hem mevcut yönlerinin gelişiminde hem de yeni yollar keşfetmelerinde yol gösterici oluyoruz.

Eğitimlerimizde kullanmış olduğumuz oyunların başlıca kazanımları, düşünme becerilerinin gelişimi, problem çözme, dil gelişimi, hafıza, strateji, dikkat-konsantrasyon gelişimi şeklinde sıralayabiliriz.

Akıl oyunları dersleri, kullanılan oyunlar ve bu kazanımlar belkide son yıllarda bir çok yerde karşınıza çıkmıştır. Özel okulların bir çoğunda bulunan akıl oyunları sınıflarının yanı sıra MEB desteği ile bir çok devlet okulunda da bu sınıflar açılmaya başlanıyor. Çünkü bu oyunların çocuklar üzerindeki etkileri gözle görülür şekilde arttı. Fakat ne yazık ki bu okullarda bu sınıflardan sorumlu öğretmenler henüz yeterli donanıma sahip değil.

Bu nokta akıl oyunları sınıfımızdaki eğitimlerimizin en önemli farkını ortaya çıkarıyor. Akıl oyunları konusunda uzun yıllardır deneyimli eğitmenlerimizle tüm eğitimlerimiz sürdürülüyor. Yaşayarak öğrenmeyi temel alan kurumumuzdaki her eğitimde olduğu gibi burada da çocukların yaratıcılığını teşvik etmek bizim önceliğimiz.